14.07.2016

ROBYG: pozwolenie na budowę kolejnego etapu osiedla Lawendowe Wzgórza

70 lokali w ramach XVII etapu gdańskiej inwestycji


Grupa ROBYG otrzymała pozwolenie na budowę 70 lokali mieszkalnych wraz z infrastrukturą – w ramach obiektu C15/1 osiedla Lawendowe Wzgórza w Gdańsku. Cały projekt zakłada wybudowanie łącznie ok. 3500 mieszkań o powierzchni ok. 2.874 m2. Planowane rozpoczęcie prac budowlanych to trzeci kwartał 2016 roku, natomiast ukończenie inwestycji spodziewane jest w czwartym kwartale 2017 roku.

„Inwestycja Lawendowe Wzgórza to kolejny projekt Grupy ROBYG w Gdańsku – po Słonecznej Morenie – który w ostatnim czasie otrzymał pozwolenie na budowę. Spółka realizuje kolejne etapy osiedli w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie rynku i popyt na lokale mieszkaniowe, który utrzymuje się na wysokim poziomie, m.in. ze względu na stały dopływ ludności do miast. ROBYG dostosowuje uruchamianie nowych inwestycji do aktualnego zainteresowania i preferencji lokalizacyjnych kupujących, jednocześnie skupiając się na idei tworzenia przestrzeni miejskich. Projekty Grupy planowane są jako integralne części miast – dobrze skomunikowane z kluczowymi punktami metropolii. Posiadają także liczne lokale usługowe i bogate zaplecze infrastrukturalne. W związku z tym osiedla ROBYG cieszą się niesłabnącą popularnością. Dowodem jest rekordowa liczba zakontraktowanych przez spółkę lokali w pierwszym półroczu 2016 r. Grupa ROBYG osiągnęła w tym okresie wynik 1375 sprzedanych mieszkań, natomiast kontraktacja spółki w całym 2016 roku planowana jest na poziomie ponad 2600 lokali – powiedział Oscar Kazanelson, Przewodniczący Rady Nadzorczej ROBYG SA.

Osiedle Lawendowe Wzgórza jest zaprojektowane w nowoczesnym stylu. Dzięki niskiej zabudowie, wysokiemu standardowi wykończenia oraz eleganckiemu designowi jest to doskonałe miejsce do zamieszkania. Ponadto osiedle posiada szeroko rozwiniętą infrastrukturę – strefę fitness dla aktywnych oraz strefę barbecue, które są idealnymi miejscami do towarzyskich i rodzinnych spotkań. W trosce o wygodę mieszkańców powstał również szereg udogodnień: pawilon handlowo-usługowy, bankomat, przedszkole i żłobek oraz place zabaw, które przyczynią się do rozwoju dzieci.

Ponadto całe osiedle Lawendowe Wzgórza budowane jest w technologii Smart. Poszczególne moduły pozwalają na zdalne sterowanie sprzętami znajdującymi się w mieszkaniu. Wykorzystanie tak zaawansowanej technologii gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, a także wyjątkową wygodę mieszkania.

Kolejnym atutem Lawendowych Wzgórz jest doskonałe położenie osiedla — w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Gdańsk-Jasień, które gwarantuje mieszkańcom szybki dojazd do centrum miasta (6 km) i Trójmiejskiej Obwodnicy (3 min). Co więcej, planowana budowa linii tramwajowej z przystankiem przy osiedlu oraz budowa ulicy Nowej Bulońskiej w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla, wpłyną na wygodę mieszkańców oraz na rozwój tej części miasta.

W pierwszym półroczu 2016 Grupa ROBYG zakontraktowała 1375 lokali netto (po uwzględnieniu rezygnacji), co oznacza, że wobec analogicznego okresu 2015 roku, spółka osiągnęła wzrost kontraktacji o 21,6%. W H1 2016 spółka przekazała nabywcom około 1135 lokali w Warszawie i Gdańsku, a liczbaprzekazań wzrosła o 106% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W dniu 28 czerwca Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy ROBYG zgodnie z rekomendacją Zarządu Spółki podjęło decyzję o wypłacie dywidendy z zysku za 2015 rok. Spółka wypłaci dywidendę w wysokości 0,20 zł na akcję, co łącznie daje ponad 52 mln zł. Oznacza to, że stopa dywidendy wynosi obecnie prawie 7% rynkowej wartości akcji ROBYG SA.

Grupa ROBYG opublikowała prognozy finansowe na 2016 rok. Spółka zakłada planowany skonsolidowany zysk operacyjny na poziomie 115 mln zł oraz uznanie w przychodach łącznie około 2800 lokali, z czego 1600 mieszkań z projektów realizowanych przez spółki zależne Grupy ROBYG i około 1200 w ramach projektów joint venture.

W I kwartale 2016 rokuprzychodyGrupy ROBYG osiągnęły ok. 123 mln zł (156 mln zł wliczając przychody z projektów joint venture). Oznacza to wzrost o 62% wobec analogicznego okresu w 2015roku. Zysk netto Grupy wyniósł około 14 mln, natomiast zysk operacyjny sięgnął 20 mln zł.

ROBYG SA – w rezultacie rewizji rocznej portfeli indeksów – weszła w skład indeksu giełdowego mWIG40 po sesji giełdowej w dniu 18 marca 2016. Ponadto Grupa ROBYG została włączona do indeksu spółek dywidendowych WIGdiv.

W 2015 i 2016 roku Grupa ROBYG do tej pory nabyła lub podpisała umowy przedwstępne nabycia w Warszawie i Gdańsku terenów inwestycyjnych za łączną kwotę ponad 370 mln zł. W tym w 2016 nabyła:

  • w gdańskiej dzielnicy Letnica, działkę o powierzchni 6,3 ha, która umożliwi wybudowanie około 2500 lokali;
  • w warszawskiej dzielnicy Wola, działkę o łącznej powierzchni 2,5 ha, która umożliwi wybudowanie około 800 lokali;
  • w warszawskiej dzielnicy Mokotów, 2 działki o łącznej powierzchni 1,8 ha, które umożliwią budowę ponad 300 mieszkań;
  • na warszawskim Ursynowie, działkę o powierzchni 1,5 ha, która pozwoli na wybudowanie ok. 400 lokali mieszkalnych;
  • w warszawskiej dzielnicy Praga Południe, działkę o łącznej powierzchni ponad 1 ha, która pozwoli na wybudowanie około 260 mieszkań;

Od debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2010 roku ROBYG SA regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Dotychczas spółka wypłaciła w ramach dywidendy:

  • ze skonsolidowanego zysku netto za 2014 rok w wysokości 0,11 zł na akcję, co stanowiło około 62,2% skonsolidowanego zysku netto
  • ze skonsolidowanego zysku netto za 2013 rok w wysokości 0,08 zł na akcję, co stanowiło około 72,9% skonsolidowanego zysku netto
  • z sumy skonsolidowanych zysków netto z lat 2010-2012 w wysokości łącznie 0,27 zł na akcję, co stanowiło około 78,4% sumy skonsolidowanych zysków netto w tym okresie